Comunicat
privind circulația bicicletelor, bicicletelor electrice, trotinetelor electrice
și a altor mijloace de mobilitate individuală similare
în zona pietonală centrală a municipiului.
Ieri, 23 iunie 2026, Asociația Pedallez alături de alți reprezentanți ai bicicliștilor din Timișoara, a participat, la invitația PMT, la întâlnirea tematică „circulația bicicletelor, bicicletelor electrice, trotinetelor electrice și a altor mijloace de mobilitate individuală similare în zona pietonală centrală a municipiului.”
Planul propus a fost interzicerea vehiculelor mai sus menționate în piețele din cetate și unele din străzile adiacente, în toate anotimpurile și la toate orele, indiferent de gradul de folosire în acel moment al pieței de către pietoni, fără nici o acțiune complementară de mărire a gradului de siguranță din zonă.
Noi, din partea Pedallez, am expuse punctele de vedere privind accesul biciclistilor, după cum urmează:
- În primul rând, condamnăm disponibilitatea declarată a PMT de a investi în sisteme de identificare faciala și AI a biciclistilor care se deplasează în zonele pietonale centrale, dacă va fi accesibilă opțiunea în ESigur.
Acest lucru este mai ales șocant, considerând implementarea lentă și minimală în Timișoara a sistemului de radare eSigur pentru mașini, cu scopul evitării accidentelor grave. De asemenea, din calendarul de investiții au fost tăiate recent bike counterele. Avem, așadar bani de AI, dar nu pentru colectarea de date concrete și relevante despre utilizarea bicicletelor?
- Ce ne-a mai surprins: declarația din partea directorului tehnic că nu există loc fizic niciunde în cetate sau pe inelul 1 pentru a crea rute alternative specific și sigure pentru biciclete. Această atitudine, alături de prezentarea unui plan de interzicere a bicicletelor în zonele din cetate, fără soluții alternative de fluidizare a fluxului pietonal si de biciclete, este punitivă si disproportionată.
Din partea comunitatii le-am prezentat opinia noastra cu următoarele variante:
1. O interdicție limitată la orele 10:00 – 22:00, doar în lunile de vară.
Acest orar va evita situațiile existente în era Robu, în care biciclistii primeau amenda pentru ca circulau pe strazi goale, noaptea chiar și în lunile de iarnă.
2. Crearea unor piste la standardul actual paralel cu inelul 1 de circulatie, în Cetate, precum și amenajarea unor traversări N-S și E-V pentru bicicliști.
Noi sugerăm intervenții care sa faciliteze tranzitul biciclistilor pe străzi precum: George Enescu, Patriarh Miron Cristea, Carol Telbisz, Episcop Augustin Pacha, Proclamatia de la Timișoara, Francesco Griselini, Palanca, Paul Chinezu, General Traian Doda, Strada Oituz, Gheorghe Dima, Sfantul Ioan. Asumarea că acest lucru va afecta volumul auto vine la pachet cu orice interdicție echitabilă a bicicletelor in centru.
3. Deschiderea trecerilor de pietoni și de biciclete din următoarele locații:
Strada Piatra Craiului inspre Parcul Central, Paul Chinezu înspre Memorialul Revoluției.
De asemenea am dori ca Primăria să se decidă dacă sunt una sau două benzi auto pe podul Mihai Viteazu, pentru că:
- Daca e una, înseamnă că avem loc de piste de biciclete și, implicit, se rezolvă un punct de conflict masiv între pietoni si bicicliști.
- Dacă sunt doua, trebuie marcate ca atare și găsită o soluție pentru a permite tranzitul bicicletelor peste canalul Bega.
Ce mai așteptăm din partea Primăriei, este furnizarea de date, statistici, sesizări și alte informații utile în ceea ce privește vehiculele mai sus menționate și dinamica actuală a zonei pietonale centrale, pentru a înțelege nevoia reglementării acesteia.
În 2021 a avut loc o discuție privind reglementarea mersului pe bicicletă în Timișoara, la care am participat și am venit cu propuneri de reglementare.
– Care este stadiul feedback-ului în urma acelei întâlniri?
– Cum a fost comunicat și/sau integrat de către consilierii care au participat?
– Dacă în prezent există un context și o nevoie diferită față de întâlnirea din trecut cu informațiile și datele pe care le dețineți, în ceea ce privește mersul pe bicicletă, care sunt acestea?
Credem în intențiile cele mai bune ale PMT, în ciuda acestor discuții inițiale, și așteptam să vedem ce va fi inclus din sugestiile noastre în viitoarea propunere de HCL.



